Chodíte do práce, ale máte špatný pocit z toho, že tím zanedbáváte děti? Nemusíte...

Chodíte do práce, ale máte špatný pocit z toho, že tím zanedbáváte děti? Nemusíte...

Chodíte do práce, ale máte špatný pocit z toho, že tím zanedbáváte děti? Nemusíte...

Určitě to sami znáte, ať už ze svého okolí nebo z vlastní zkušenosti: 

Máte pocit, že byste se měla naplno věnovat dětem. Ale musíte také chodit do práce a budovat kariéru. Přitom ale nechcete zůstat sedět doma a trávit svůj čas mezi sporákem, školkou, neustálým úklidem a tlacháním s kamarádkami.

Nepanikařte! Při dodržování následujících pravidel zvládnete práci i péči o děti levou zadní:

Maximální výkon jen když...

Požadujete od svého těla maximální výkon? Musíte se o něj tedy starat. Protože pokud budete ze svého těla jen čerpat, dříve nebo později zkolabujete. 

Pořiďte si permanentku do fitka, zajděte si na masáž nebo ke kadeřníkovi, zkrátka odpočívejte tak, jak je to pro vás příjemné. Nezapomínejte také na pestrý jídelníček. Uvědomte si, že vašim kapitálem je právě a jen váš organismus.

Pravidla zabrání nedorozumění...

Hned na začátku si se šéfem určete jasná pravidla. Kdy mu můžete být k dispozici a kdy naopak potřebujete čas pro svoji rodinu. Projevte svoji vstřícnost i ochotu najít vzájemné kompromisy. Přitom si ale předem stanovte hranici, za kterou nemůžete nebo nejste ochotná jít. Předejdete tak zbytečnému nedorozumění a šéf jistě ocení vaší cílevědomost.

Oddělit práci a rodinu?

Striktně oddělte práci a rodinu. Šéfa nezajímá, jak úžasné bylo vaše dítě na školní besídce nebo to, že jste celou noc nespala, protože mu rostou zuby. Stejně tak vaše rodina nemůže za problémy, které se vyskytly v práci. Pokud budete mít tyto věci na paměti, budete profesionálka každým coulem.

Kdo vás podpoří, když vám bude nejhůř?

Zanedbávání přátel je nejčastější chyba, které se pracující matky dopouští. Proč? Zkrátka už jim na přátele nezbývá čas. A je to logické. Nevíte kam dřív skočit – rodina, práce, domácnost.

Jenže právě posezení s přáteli je ta nejlepší psychoterapie, jakou si můžete dopřát. Vyčistíte si hlavu, postěžujete si (najdete pochopení), zasmějete se a především si odpočinete. 

Jsme k tomu předurčené...

Fakt, že máme předpoklady k tomu, abychom zvládali více úkolů najednou, tedy i děti a práci, je i vědecky doložené: 

50 mužů a 50 žen dostali stejné úkoly, které museli vyřešit za 8 minut. Úkolem bylo vyřešit jednoduchý matematický problém, najít restauraci na mapě a načrtnout plán, jak by hledali ukryté klíče. Během plnění úkolů byli neustále rušeni telefonáty. Telefonát mohli přijmout nebo odmítnou, ale kdo odmítnul, ten musel odpovědět na znalostní test. 

Zatímco muži měli při vyrušování potíže dokončit všechny úkoly, ženám se dařilo mnohem víc: Podle výsledků jsou ženy schopnější na chvíli poodstoupit a přemýšlet, zatímco dál vykonávají méně náročné úkoly. A na rozdíl od mužů zvládly během stanoveného času vykonat všechny čtyři úkoly.  


Praktické tipy a zkušenosti z praxe, které vám pomohou v každodenním podnikání, se dozvíte také na seminářích a kurzech Českého vzdělávacího centra a za jediný den tak zjistíte více než lety pokusů a omylů.